Keď prestanete piť alkohol, nemusíte sa cítiť lepšie
V poslednom čase sa vám zdá, že pijete viac ako ste pili pred pár rokmi. Zo štyroch pív s kamarátmi je dnes už šesť, aby splnili požadovaný účel, dostať vás do nálady. Alebo z dvoch pohárov vína po večeri je už celá fľaša. Síce zatiaľ nemáte vážnejšie zdravotné problémy, no viete, že ak takto budete pokračovať, v budúcnosti si to vaše zdravie odnesie aj s úrokmi. Začínate vážne uvažovať o skončení s pitím alkoholu.
Prípadne začnete premýšľať o tom, že si od alkoholu dáte dlhšiu pauzu. Je to tiež dobré rozhodnutie, telo sa prečistí, detoxikuje. No pokiaľ je u vás už rozvinutá patričná, aj keď malá miera závislosti, ak sa k alkoholu vrátite, bude to to isté. Ba možno ešte horšie z pohľadu potrebnej kvantity k dosiahnutiu potrebného účinku!
Najlepším riešením je trvalá abstinencia
Povedať alkoholu “Zbohom” je jediná cesta ako eliminovať riziká jeho negatívnych dôsledkov. O tých ste určite počuli. Môžeme pripomenúť, že dlhodobá konzumácia alkoholu, v pravidelných alebo nárazových dávkach zvyšuje riziká:
Kardiovaskulárnych chorôb, infarktu, vysokého krvného tlaku, vzniku rôznych druhov rakovín, ochorenia mozgu, ochorenia pľúc a čo je najdôležitejšie spomenúť, spôsobuje závažné psychické poruchy a ochorenia. Časom znižuje IQ, ničí mozog, spôsobuje epilepsie, alzheimera a veľa druhov psychóz. A veľa iných chorôb, ktoré by sme mohli vymenovať na ďalších štyroch stranách.
Ak sa rozhodnete pre trvalú abstinenciu, bude to jedno z najlepších rozhodnutí v živote! Telo a hlava sa vám za to odvďačí. Síce nie hneď. Najprv si možno prejdete svojim “očistcom, možno aj peklom.”
Boj s alkoholom bude vzájomný, tak ľahko sa vás nebude chcieť vzdať
Najprv treba povedať, že u každého môže abstinencia spôsobovať odlišné stavy. Všetko záleží miery vašej doterajšej konzumácie. Tí, u ktorých sa ešte neprejavili príznaky prvej fázy závislosti to budú mať najľahšie. Môžu sa v spoločnosti cítiť trochu diskomfortne ak budú odmietať alkohol. Možno sa spočiatku nebudú vedieť zabaviť tak dobre ako s alkoholom. No všetko je o zvyku a chce to len čas a nájsť spôsob ako sa prispôsobiť novým podmienkam.
Ak ste sa už našli v počiatočnej fáze závislosti alebo v tých ďalších, odvykanie od alkoholu pre vás nemusí byť príjemné. Alkohol, teda mozog zvyknutý na svoju pravidelnú dávku vám vaše bežné fungovanie bude patričným spôsobom komplikovať. V závislosti od fázy vašej závislosti si môžete prejsť lahšími až tažkými akútnými a postakútnými abstinenčnými príznakmi.
Medzi akútnymi príznakmi sa môžu vyskytovať pocity úzkosti až depresií, nervozita, podráždenosť až agresivita, strata energie, únava a pod. Pri vážnejších závislostiach rôzne psychózy, halucinácie až delíria, hypertenzia, tachykardia a ďalšie životu nebezpečné stavy, ktoré si už vyžadujú lekársky dohľad.
Ak to vydržíte prvé tri týždne, ste na prvom schodíku dlhého schodiska k zdravému životu bez závislosti! Ďalšie schody budú tri mesiace. Zvyčajne telo a myseľ potrebujú tri mesiace aby sa zbavili všetkých spojitostí s účinkom alkoholu. V tom období môžete pociťovať postakútne abstinenčné syndrómy. Medzi nimi to môže byť tá zvýšená podráždenosť, nesústredenosť, únava, smútok až úzkosť, alkoholické sny. Tzn., bude sa vám snívať ako konzumujete alkohol. Počas tej doby hrozí veľké riziko, že sa k alkoholu vrátite, lebo nebudete vedieť normálne fungovať, tak ako s alkoholom. Pamätajte, že čas aj to vyrieši! Len nepodľahnúť týmto pokušeniam!
Ďalšie schody budú jeden rok. Aj počas toho obdobia môžete sem tam cítiť potrebu vrátiť sa k starému životu. No prevažne si vaša myseľ a telo už budú riadnou mierou osvojovať a prispôsobovať sa novým životným podmienkam.
A ak sa vám podarí vydržať ďalší rok a nenapijete sa, ste na dobrej ceste. Ak sa nenapijete ani v tej najhoršej hraničnej situácii, teda nejakom životnom nešťastí, čo nás bežne v živote môže postihnúť, máte tretinu až polovicu schodiska za sebou! Práve takéto nešťastia a životné straty sú najväčším spúšťačom recidívy.
Zhrnuli sme si to tak všeobecnejšie, ako to pri odvykaní funguje. Podrobnejšie o spôsoboch a možnostiach ako zvládnuť jednotlivé abstinenčné stavy a pokušenia sa dočítate v iných článkoch.
Zaujíma vás problematika alkoholovej závislosti? Hľadáte motívy k abstinencii?
Prihláste sa k odberu nových zaujímavých blogov z tejto oblasti!