Ako spoznať alkoholika podľa jeho fyzických znakov a správania?
Nadmerné požívanie alkoholu či lepšie povedané, patričný druh závislosti škodí zdraviu a zanecháva na človeku svoje fyzické a psychické znaky. Ak pracujete s ľuďmi, alebo si vyberáte ľudí do svojho kolektívu či ako partnerov, buďte obozretní. Človek závislý na alkohole či inej droge je dosť nespoľahlivý v akejkoľvek sfére. Pracovnej aj partnerskej.
Na prvom mieste mu bude alkohol a tomu podriadi akékoľvek povinnosti. A hlavne, je dosť ťažké to na začiatku odhaliť, nakoľko taký človek je dobrý klamár. Klamanie si tiež zdokonalil kvôli alkoholu a situáciám, v ktorých musí pôsobiť seriózne. Situáciám, v ktorých sa s nim možno tiež stretávate.
Znaky alkoholizmu, pri ktorých by ste mali spozornieť
Nasledujúce fyzické a psychické prejavy človeka úzko súvisia s jeho závislosťou a sú dôsledkom dlhodobého nadmerného požívania alkoholu. Poväčšine sú to reakcie tela na alkoholickú toxicitu.
Je však potrebné poznamenať, že nie všetky jednotlivé prejavy musia súvisieť s alkoholom. Môžu byť aj dôsledkom inej choroby. No ak ich u človeka spozorujete tri a viac, mali by ste mu venovať viac pozornosti, nakoľko je možné, že dotyčný má vážny problém s alkoholom či inými drogami!
Nakoľko alkohol ničí hlavne pečeň, obličky a ostatné orgány, ktoré sa podieľajú na jeho rozklade, sú aj najviac postihované. Dôsledky nadmernej záťaže, porúch a zlyhávania týchto orgánov sa prejavujú na tele aj navonok.
Prejavy alkoholizmu na tvári
Alkoholici majú opuchnutú tvár a môžu mať naliate brucho. Keďže alkohol dehydruje, telo si začne potrebné tekutiny ukladať do zásob. Na tvári môžete ešte spozorovať začervenanie či rosaceu, malé popraskané červené žilky. Väčšinou na nose a lícnych kostiach. Tvár majú tiež unavenú a strhanú. Môžu mať opuchnutý a ako keby “poďobaný” nos.
Červené popraskané žilky môžu mať aj v očiach. Tiež zažltnuté očné bielka ako prejav poruchy pečene. Kruhy pod očami, resp. opuchnuté spodné viečka očí. Oči sú tiež lesklé, hlavne ak sú ešte pod vplyvom zostatkového alkoholu.
Na koži, napr. na chrbte rúk môže byť vidieť ako keby bola popŕhlená. Závislí sú spravidla aj tuhí fajčiari, to môžete pozorovať na zažltnutých prstoch. Pri absencii ich dávky sú nervózni. Môžu mať ohrýzané nechty a ich okolie.
Majú mastnú pokožku a nadmerne sa potia. Potením sa telo snaží zbavovať škodlivín, teda alkoholu.
Môžu mať pokazený chrup a začervenané, až krvavé ďasná. Samozrejme, môžete cítiť alkohol v ich dychu ako aj celkovo, pach celého tela po alkohole. Preto zvyknú byť nadmerne navoňaní a žuť žuvačky.
Správanie a psychika alkoholika
Môžete ich poznať aj podľa chôdze. Môže ich zamotať aj keď nie sú opití. Pri chôdzi zvyknú zakopnúť, hlavne pätou. Ak nedostali svoju dávku, trasú sa im končatiny, prevažne ruky a v sede môžete badať ako im od nervozity poskakuje noha.
Celkovú rozladenosť môžete badať aj pri písomnom prejave. Písmo je roztrasené a majú problém potiahnuť perom rovnú čiaru. Pri reči môžu komoliť niektoré slová. Trvá im vyskladať a povedať dlhšiu vetu či prejav.
Celkovo zvyknú byť spomalení a niekedy ako keby zasnení. A tiež naopak, môžu byť až hyperaktívni. V závislosti od hladiny alkoholu v ich organizme.
Viaceré z týchto prejavov sú najviac viditeľné počas “triezvenia”, resp. po opici, viacmenej ako abstinenčné príznaky. Väčšinou v tých ťažkých prípadoch závislosti. Ak hladinu doplnia, všetko sa normalizuje a vedia fungovať.
Niektoré z týchto príznakov môžu na sebe vidieť aj tí, čo sa nepovažujú za alkoholikov, len za konzumentov. A to hlavne ráno, po noci prehnanej konzumácie alkoholu.
Každopádne, je mnoho prejavov alkoholizmu. Závislý o nich dobre vie a mnohé, pokiaľ ešte nie je v kruciálnej fáze závislosti, snaží zamaskovať. Tmavé okuliare, pleťové krémy, výrazne voňavky, žuvačky atď. Aj na to by ste si mali dávať pozor, ak chcete spoznať alkoholika.
No ako už bolo zdôraznené, nie sú to priame dôkazy, ale len indície. Tie si následne môžete potvrdiť ak danú osobu uvidíte, prichytíte pri čine. Bude pod vplyvom aj vtedy keď by nemala byť. No to už potom musíte vedieť prečo, ako a kedy ho pri čine prichytiť!
Zaujíma vás problematika alkoholovej závislosti? Hľadáte motívy k abstinencii?
Prihláste sa k odberu nových zaujímavých blogov z tejto oblasti!