Takto alkohol poškodzuje mozog človeka
Alkohol môže meniť štruktúru mozgu prostredníctvom rôznych mechanizmov a procesov. Tieto zmeny sú často spojené s dlhodobým a nadmerným konzumom alkoholu. Tu je niekoľko spôsobov, ako alkohol poškodzuje mozog človeka, hlavne pri jeho dlhodobom užívaní.
Zmena objemu mozgových častí:
Dlhodobá konzumácia alkoholu vedie k zmenám v objeme niektorých častí mozgu. Napríklad môže dôjsť k zmenšeniu hipokampu, čo je dôležitá časť mozgu pre učenie a pamäť. Zmeny v objeme mozgových častí môžu byť spojené so stratou funkcie týchto oblastí. človek si horšie zapamätáva nové veci. Je to dosť nebezpečné hlavne pre mladých ľudí, ktorí sa ešte snažia študovať.Zmeny v biologických štruktúrach:
Alkohol môže ovplyvniť mikroštruktúru mozgových buniek a nervových dráh. Dochádza k poškodeniu neurónov, zmenám v dendritoch a synapsiách (miestach spojenia medzi neurónmi), čo môže mať vplyv na komunikáciu medzi mozgovými bunkami. Reakcie človeka na podnety sú následne spomalené. Môže sa nám javiť ako večne „prispatý“.Vznik mozgových lézií:
Dlhodobý a ťažký alkoholizmus môže spôsobiť vznik mozgových lézií alebo jaziev. Tieto lézie môžu byť spojené so stratou funkcie a problémami s motorikou a kognitívnymi funkciami. Hovorovo povedané, z človeka sa stáva „dement“.Zmeny v biologických procesoch:
Alkohol môže ovplyvniť rôzne biologické procesy v mozgu, vrátane zvýšenej záťaže na glutamátový systém (konzistentné pitie alkoholu môže viesť k nadmernému uvoľňovaniu glutamátu, čo má neurotoxické účinky) a zníženej činnosti inhibičných neurotransmiterov ako GABA. To spôsobí nervozitu pri nedostatku alkoholu, teda tú závislosť.Ovplyvnenie krvného obehu:
Alkohol môže ovplyvniť krvný obeh v mozgu, čo môže viesť k zníženému prívodu krvi a kyslíka do niektorých častí mozgu. Toto môže prispieť k hypoxii (nedostatočnému kyslíku) mozgových buniek. Medzi príznaky patrí strata pamäti, ktorá sa prejaví neskôr, halucinácie a zlá motorika. Človek môže mať tiež problémy učiť sa nové informácie.
Je dôležité poznamenať, že zmeny v štruktúre mozgu sú často spojené s dlhodobým a nadmerným pitím alkoholu a že individuálne reakcie na alkohol sa môžu líšiť. Na každého človeka pôsobí alkohol odlišne, teda aj zmeny na mozgu nemusia byť u každého rovnaké. Každopádne, ak by sme porovnali toho istého človeka abstinenta a pijúceho alkohol, jeho správanie, intelekt a funkcie mozgu budú úplne odlišné. Boli by to úplne odlišní ľudia.
Zaujíma vás problematika alkoholovej závislosti? Hľadáte motívy k abstinencii?
Prihláste sa k odberu nových zaujímavých blogov z tejto oblasti!
4 októbra, 2024 @ 8:59 am
to je celkom náučné