Mám alkohol pod kontrolou a nemám sklon k závislosti. Aké naivné!
Ľudia, ktorí pijú alkohol alebo sa z času na čas opijú kvôli odventilovaniu a zároveň tvrdia, že majú alkohol pod kontrolou, alebo že nemajú predispozíciu byť závislí sa väčšinou dosť mýlia! Alkohol je nebezpečný v tom, že s vami dokáže takúto hru hrať aj niekoľko rokov. A takýto postoj k nemu vás len robí zraniteľnejším a ľahšou obeťou budúcej závislosti!
Nebezpečné porovnávanie
Tí, čo alkohol berú na ľahkú váhu majú väčšinou obraz alkoholika, človeka závislého od alkoholu trochu zkreslený. Vidia v ňom človeka, ktorý k fungovaniu potrebuje alkohol. Vidia v ňom trosku, čo sa motá po ulici, čo sa samovoľne pomočí. Ľudí, čo sa motajú alebo vysedávajú v staničných parkoch pri umelej fľaši lacného vína.
Viac uvedomelí za alkoholika pokladajú človeka, ktorý spĺňa viacero znakov zo všeobecne danej typológie. Napr. máva “okná”, nie je mu už po chľaste zle, má väčšiu výdrž a pod.
Tí, čo si o sebe myslia, že nemajú problém s alkoholom alebo nábeh na závislosť si túto mienku založili na základe porovnávania s vyššie spomenutými obrazmi alkoholikov. A to je práve tá zákernosť alkoholu!
Každý besný pes bol milým šteňaťom
Možno nie najlepšie prirovnanie, no každý z vyššie spomenutých obrazov alkoholika je poväčšine obraz závislého človeka v posledných štádiách alkoholizmu. Preto ak je niekto presvedčený, že má alkohol pod kontrolou, lebo napr. nerobí veci, čo robia funkční alkoholici, mal by byť obozretnejší!
Každý z tých alkoholikov si to myslel tiež. Žiaden alkoholik nezačínal s takými dávkami. Žiaden z nich sa z večera do rána nestal strhaným človekom s neprítomným pohľadom.
Všetko chce čas
Hovorí sa, že na dobré je treba čakať. Pri alkohole môžeme povedať, že na to zlé je treba čakať. Alkohol je v tomto zákerný. Závislosť sa môže budovať niekoľko rokov, desať, dvadsať, je to rôzne.
Nevinné popíjanie po práci, na uľavenie sa pomaličky pretaví do popíjania v stresových situáciách, do pitia v ťažkých životných skúškach, a pod. Alkohol pomaličky vycvičí mozog, nahradí jeho prirodzené neurotransmitery, že človek už bez neho nebude vedieť normálne fungovať. Chce to len čas.
Tu zostáva už len čakať, čo príde k človeku skôr. Či tvrdá závislosť alebo smrť. Áno, u niektorých závislosť nemusí počas života prepuknúť naplno, teda nemusí sa človek dostať do posledného štádia. Pekne môže fungovať v prvom, druhom štádiu niekoľko rokov čí celý život.
Preto sa snažte alkohol nebrať na ľahkú váhu. Ak sa pristihnete, že to niekedy s alkoholom preženiete, skúste sa zamyslieť ako to bude asi vyzerať o 5 – 10 rokov. V budúcnosti tie vaše malé alkoholické excesy už nemusia byť zdrojom zábavy kolektívu ale jeho pohŕdaním!
Zaujíma vás problematika alkoholovej závislosti? Hľadáte motívy k abstinencii?
Prihláste sa k odberu nových zaujímavých blogov z tejto oblasti!